Leadership

SHRI D.K.PATTANAIK ,CHAIRMAN

Mr.Dilip Kumar Pattanaik is an alumnus of NIT Durgapur from where he graduated in Electrical Engg. and thereafter joined HPCL in the year 1983.

He has the distinction of having worked in Retail, Direct Sales, Aviation and presently in Gas. While in Retail, Direct Sales and Aviation, he had handled critical functions in Retail Marketing and now currently heads the Gas & Renewables department as Executive Direction based in Mumbai. During his tenure of 35 years he has handled 3 Regional Offices (Mangalore, Delhi and Secunderabad) and handled 2 Zones (North West and East Zone).

MiFinity: V čele platebních metod 2023!

V dnešní digitální době je nezbytné, aby online platby byly rychlé, pohodlné a bezpečné. S rostoucím významem online kasin a e-commerce je klíčové, aby byly k dispozici spolehlivé platební metody. Jednou z nejlepších možností je MiFinity, která se stává v čele platebních metod pro rok 2023.

Co je MiFinity?

MiFinity je mezinárodní platební platforma, která umožňuje uživatelům provádět online platby po celém světě. Je známá svou rychlostí, bezpečností a širokou škálou podporovaných měn. MiFinity je oblíbená mezi hráči online kasin, protože poskytuje jednoduchý a bezpečný způsob vkladu a výběru peněz.

Výhody MiFinity

MiFinity nabízí několik výhod, které ji staví na špičku v oblasti platebních metod pro rok 2023. Zde je pohled na některé z hlavních výhod:

  1. Rychlost: MiFinity umožňuje okamžité vklady a rychlé výběry peněz. To znamená, že hráči online kasin mohou okamžitě začít hrát a získat své výhry rychle a efektivně.
  2. Bezpečnost: MiFinity klade velký důraz na bezpečnost transakcí. Používá nejmodernější technologie šifrování a zabezpečení, aby zajistila ochranu osobních údajů a finančních prostředků uživatelů.
  3. Globální pokrytí: MiFinity podporuje více než 150 měn a je k dispozici v mnoha zemích po celém světě. To znamená, že uživatelé mohou provádět platby ve své preferované měně bez nutnosti konverze.
  4. Jednoduché použití: MiFinity je navržena s ohledem na uživatelskou přívětivost. Je snadno ovladatelná a intuitivní, což umožňuje uživatelům provádět platby bez zbytečného zdržování nebo komplikací.

Integrace MiFinity do online kasin

MiFinity se stává oblíbenou volbou pro online kasina, protože je snadno integrovatelná do existujících platebních bran. To umožňuje hráčům vkládat a vybírat peníze bez problémů a zpoždění. S rostoucím počtem online kasin, která přijímají MiFinity, je jasné, že se stává jednou z nejžádanějších platebních metod pro hráče.

V článku “článek” najdete podrobnější informace o tom, jak MiFinity funguje a jak ji můžete použít pro své online platby.

Budoucnost MiFinity

S rostoucím významem online plateb a e-commerce je jasné, že MiFinity má velký potenciál stát se jednou z předních platebních metod pro rok 2023 a nadále. S jejími výhodami, globálním pokrytím a snadnou integrací do online kasin je MiFinity ideální volbou pro ty, kteří hledají rychlý, bezpečný a spolehlivý způsob provádění online plateb.

V závěru je třeba zdůraznit, že MiFinity je na správné cestě, aby se stala jedním z lídrů v oblasti platebních metod pro rok 2023. S jejími výhodami a rostoucím počtem přijímajících online kasin je jasné, že MiFinity je investicí do budoucnosti online plateb.

SMT. ANJANA SANJEEVA, DIRECTOR

Smt. Anjana Sanjeeva is a Cost & Management Accountant by profession & MBA (Finance) with Gold Medal from Maharaja Sayaji Rao University of Vadodara (Gujarat). She has rich & varied experience of working in Finance & Accounts of Gas processing Units, Gas Trading & Gas Pipeline Transmission installations.

Smt. Anjana Sanjeeva has joined GAIL (India) Ltd., a Central Public Sector Undertaking (CPSU), in 1993 and has over 30 years of experience in Finance, Taxation, Budgetary control, Cost Management, etc. She has headed Finance function of O&M of Gas Processing Units, Pipeline Transmission and various Pipeline Projects.

Smt. Sanjeeva is currently working as Head of Finance of GAIL’s Maharashtra Regional Headquarter.

SHRI ANUPAM MUKHOPADHYAY, MANAGING DIRECTOR

Shri Anupam Mukhopadhyay took charge as Managing Director in Aavantika Gas Limited w.e.f. 9th June, 2022. He has been graduated as Electrical Engineer from IIT, Kharagpur, India’s prestigious engineering institute.

He has rich and diverse experience encompassing more than 32 years in the Oil & Gas Sector with a special aptitude in Digital Transformation, analytics and process improvement. Before Joining AGL, he was Chief Operating Officer (COO) of GAIL Gas Limited, a wholly-owned subsidiary of GAIL (India) Limited, engaged in the city gas distribution business.

Prior to this assignment, he has steered National Gas Management Centre of GAIL India Limited located in NOIDA, which is responsible for coordinating pan India commercial transaction for Gas trading and gas transmission business.

Presently, Shri Anupam Mukhopadhyay is ED-CGD (MKTG) in GAIL (India) Limited and is on deputation in AGL as Managing Director.

SHRI RAJESH JAIN, DIRECTOR (COMMERCIAL)

Mr. Rajesh Jain has been appointed as a Whole Time Director on the Board of Aavantika Gas Limited (AGL) with effect from 16th May, 2023.

Mr. Rajesh Jain is B. Com (Hons), Chartered Accountant, Bachelor of Law, PGDAM (HR) and also holds a Master degree in Business Administration (MBA), with specialization in Finance.

Mr. Rajesh Jain has joined Hindustan Petroleum Corporation Limited (HPCL) in July, 1993 and has rich and diverse experience of 30 years appx. in the field of Internal Audit, Head Compensation Management, Head Commercial, Retail Finance, Taxation, Zonal Finance, Payroll, Strategy implementation, Capability Building etc. Also held various senior level positions in Audit, Gas & Renewables (Commercial), other Finance positions and also handled various HR assignments.

Presently, Mr. Rajesh Jain is General Manager (Finance) in Hindustan Petroleum Corporation Limited and is on deputation in AGL as Director (Commercial).